Wednesday, December 10, 2008

Защо да инвестираш във взаимни фондове вместо в акции?

По-евтино е от това да търгуваш с акции
Ако купуваш акции, трябва да плащаш такси за всяка покупка или продажба. Дори да търгуваш сама в интернет и да ползваш ниско-тарифен брокер, пак ще плащаш около 10 лева на транзакция. Тези такси се натрупват бързо! А ако наемеш брокер да управлява портфолиото ти, това ще ти излезе още повече! От друга страна, можеш да купиш много акции от взаимни фондове, които нямат такси за покупки и продажби.

Разпръсни парите си, за да намалиш риска
Взаимните фондове са лесен начин да не сложиш всичките си яйца в една кошница. Чрез взаимния фонд ти притежаваш малка част от много компании. Ако купуваш индивидуални акции, тогава сигурно би могла да инвестираш в по-малко компании, което увеличава риска и нестабилността в портфолиото ти.

Взаимните фондове се управляват от специалисти
Във взаимните фондове специалисти взимат решения кога да купуват или продават индивидуални акции или други инвестиции. Ти трябва само да избереш стила на управление, който пасва на финансовите ти цели. След това, специалист ще върши цялата работа да следи развитието на инвестициите, да следи температурата на пазарите и да търси нови инвестиции.

По-лесно е
Притежателите на акции на взаимни фондове само трябва да депозират и теглят пари от сметка според нуждите си. След това, те си тръгват и оставят останалата работа в ръцете на управителя. Инвеститори във взаимни фондове не трябва да следят развитието на пазарите, да четат финансови отчети на компании или да разбират правилата на борсата.

2 comments:

Anonymous said...

Радвам се да видя нова статия...Много е актуална за този момент... Дали сега е момент за инвестиции?

Anonymous said...

Като цяло добро, но трябва да има и следната притурка:

"Защо да не инвестираш във взаимни фондове?"

1. Печалбата е възможна само в момент на продажба, при условие че текущата цена на обратно изкупуване е по-висока от цената която си платил ти. До сега не са известни взаимни фондове, които изплащат дивиденти. (т.е. това е по същество спекулативна сделка, а не инвестиционна сделка. Инвеститорите купуват за да спечелят - спекулантите купуват възможността евентуално да спечелят.

2. Фонд-мениджърите и останалия "антруаж" на фонда взимат % от нетните активи дори и в периоди когато парите ти губят (цените на дялове падат) - особенно тогава съответните дялове падат още повече.

3. Липса на контрол над инвестицията - единственото решение което може да вземе човек е да продаде, което решение най-много да е базирано на публична информация. Истинските пари се правят от "частната информация" - онази която още не е станала известна на широката публика.

4. Да сте чули за милиардер, който е натрупал богатството си инвестирайки във взаимни фондове? :)