Tuesday, May 27, 2008

Как да постигнеш финансовите си цели

Знаеш ли, че мнозинството от хората нямат записани финансови цели? А как мислиш -- кой има по-голяма вероятност да постигне финансовите си цели -- човекът, който има само бегла идея какви са те или човекът, който е мислил върху целите си и ги е формулирал ясно на хартия? Да, позна -- човекът, който ги е формулирал и записал, разбира се.

Запиши финансовите си цели
Дори простият акт на това да помислиш и запишеш конкретни финансови цели, драстично увеличава шанса ти да ги постигнеш. В стремежа да построиш живота, който искаш, този лист хартия е като карта, която ще те заведе до съкровището.

Освен да формулираш финансовите си цели, второто най-важно нещо, което можеш да направиш, е да ги споделиш с други хора. Когато разкажеш на хора, които познаваш добре и на които вярваш, за своито финансови цели, това прави целите ти по-конкретни и прави теб отговорна пред други да ги постигнеш. Още повече, тези хора ще се заинтересоват ти да постигнеш твоите финансови цели -- и дори могат да ти помогнат да не купиш тази ужасно скъпа рокля, за която нямаш подходящи обувки!

Хубаво е да запишеш цели за всички аспекти на живота си: финансови, социални, професионални, семейни и фитнесови. Но сега ще се съсредоточим върху конкретни съвети за това как да постигнеш финансовите си цели.

В предишната статия говорих за нетната стойност и паричен поток и защо те са двате основни компонента на финансовото здраве. Ако още не си изчислила нетната си стойност и паричения си поток, можеш да го направиш сега!

Какви са финансовите ти цели?
Когато записваш финансовите си цели, отбележи с колко смяташ да увеличиш нетната си стойност и паричния си поток през 2008 г. Например, целта ти, свързана с нетна стойност, може да е нещо като: "Ще увелича нетната ми стойност с поне 10% през 2008 г., което означава, че до края на годината, нетната ми стойност ще бъде поне 22,000 лева."

Целта ти, свързана с паричен поток, може да е: "Ще увелича паричния си поток с 15 лева от началото на месец юли като започна да вечерям в ресторант два пъти на седмица, вместо три пъти, и като започна да ходя в същия фитнес като сестра ми и да ползвам семейното намаление."

Помисли за други неща, които искаш да постигнеш през тази година и които са свързани с пари. Какви други финансови цели искаш да си поставиш за 2008 г.? Може би искаш да спестиш за ваканция или да купиш недвижимо имущество като инвестиция. Може би искаш да увеличиш доходността на сегашните си инвестиции или да увеличиш заплатата си с определено число тази година. Може би искаш да увеличиш колко спестяваш месечно, за да може детето ти да учи в частно училище, когато порасне. Каквито и да са целите ти -- запиши ги.


Бъди конкретна и се цели на високо
Когато записваш финансовите си цели, е хубаво те да са конкретни. Вместо "Искам да спестявам повече за пенсия", е по-добре да напишеш "Ще влагам 15% от заплатата ми в пенсионен фонд през цялата 2008 г."

Също така, когато си поставяш цели, цели се на високо. Разбира се, целите ти не трябва да бъдат непостижими, но също така не се подценявай и не си давай прекалено лесни задачи. Цели се на високо и бъди реалистична.

Аз лично обичам да записвам тримесечни цели, както и годишни цели -- а за някои неща и по-дългосрочни. Нося тримесечните си цели с мен, за да мога да следя развитието си.

Сега е почти средата на 2008 г. Това е добро време да помислиш какво искаш да постигнеш финансово до края на годината и да запишеш цели, които ще ти помогнат да постигнеш крайния резултат, който искаш.

1 comment:

Anonymous said...

Звучи просто, но стимулиращо... Ще опитам...